Kanuni i Labėrisė

Zhvillimi historik i mendimit teorik - juridik shqiptar

Home
Prof. Dr. Ismet Elezi
Falendrim
Parathenie
Rendesia e botimit
Qellimi i botimit
Burimet e normave
Zhvillimi historik e kanunit
Mbledhja e normave te kanunit
Emertimi i Kanunit
Permbajtja e Kanunit
Struktura e botimit, praktika kanuore, konsulta para botimit
Dita e promovimit
Historia e sė drejtės penale
Zhvillimi historik i mendimit teorik - juridik shqiptar
Ilir Balili
Zeri i Amerikes

kop240-zhvillimi.jpg

Si rezultat i njė pune shkencore shumėvjeēare, u bė e mundur qė tė botohet e tė vihet nė qarkullim libri: “Zhvillimi historik i mendimit teorik – juridik shqiptar” nga autorėt prof.dr.Ismet Elezi dhe Ma. Ela Elezi.

Ky botim u realizua si rezultat i ndihmės sė ēmuar tė mikut tė dashur e tė respektuar prof.dr. Maksim Haxhia, tė cilit i shprehim falėnderimet dhe mirėnjohjen tonė tė thellė.

Libri ėshtė vazhdim i botimit tė parė (1999) i plotėsuar e azhurnuar jo vetėm pėr periudhėn deri nė vitin 1999, por sidomos ėshtė pasuruar me arritjet e dhjetėvjeēarit nė vijim 1999 – 2009.

Qėllimi i librit ėshtė tė bėjė tė njohura para opinionit tė studentėve e tė juristėve, si dhe tė opinionit publik, botimet e autorėve shqiptarė nė Shqipėri e nė Kosovė.

Me keqardhje shėnojmė, se duke mos pasur nė dispozicion tė gjitha botimet e autorėve shqiptarė jashtė Shqipėrisė, nuk kemi mundur t’i pasqyrojmė nė libėr.

Mendimi teorik – juridik shqiptar pėrfshin tė gjitha degėt e sė drejtės, duke filluar nga historia e shtetit dhe tė sė drejtės nė Shqipėri e nė Kosovė, nė fushėn e sė drejtės kushtetuese, tė sė drejtės administrative, tė sė drejtės civile, tė procedurės civile, familjare, tė punės, tregtare dhe tė financave, penale, procedurale penale, kriminalistikės, kriminologjisė, politikės kriminale, viktimologjisė e tė sė drejtės ndėrkombėtare.

Veē kėtyre nė libėr ėshtė trajtuar edhe mendimi teorik – juridik nė shtypin periodik sipas fushave tė sė drejtės, nė jurisprudencėn shqiptare dhe pėr reformėn nė drejtėsi.

Nė kuadrin e jurisprudencės janė evidentuar disa vendime me karakter parimor tė Kolegjeve tė Bashkuara tė Gjykatės sė Lartė dhe Gjykatės Kushtetuese pėr disa ēėshtje penale.

Si burime kryesore kanė shėrbyer librat, tekstet universitare, revistat shkencore e profesionale, posaēėrisht pas Luftės sė Dytė Botėrore e nė vazhdimėsi.

Libri jep njohuri kryesore pėr vlerat dhe nivelin shkencor tė botimeve, si dhe nxjerr disa konkluzione kryesore, me tė cilat argumentohet se botimet juridike janė pjesė pėrbėrėse e kulturės sonė kombėtare, e cila, duke ruajtur identitetin e saj kombėtar ka bėrė hapa tė rėndėsishėm pėr t’u integruar me dinjitet nė atė evropiane.

Me kėtė libėr synohet tė nxiten juristėt e rinj, studiuesit nė Shqipėri e nė Kosovė, pėr ta zhvilluar nė nivele mė tė larta mendimin teorik – juridik me botimet e tyre nė fusha tė ndryshme tė sė drejtės.

Shpresojmė e urojmė qė ky libėr t’u shėrbejė studentėve tė fakulteteve tė drejtėsisė, masterave, kandidatėve pėr doktoraturė, e juristėve tė tjerė, pėr tė njohur tė kaluarėn, qė tė pėrparojnė nė tė ardhmen.

lineee011.gif

Kanuni i Laberise